Najnowszewpisy:

Rak szyjki macicy…można siego ustrzec?

Rak szyjki macicy…można siego ustrzec?

zdrowie (11)Na raka szyjki macicy, co roku umiera około 2000 Polek.
Chorobę tą wywołuje wirus HPV, którym bardzo łatwo się zarazić i nie tylko drogą płciową(badania pokazują, że już nawet 5 letnie dziewczynki są zakażone tym wirusem a trudno podejrzewać tak małe dzieci o jakieś kontakty seksualne), dotyk rekina, której znajdują się wirusy zupełnie wystarczy do zakażenia. Mimo tak łatwego zakażenia około 98 % organizm sam sobie dobrze radzi z wirusem natomiast te pozostałe 2 % zakażonych pań zachoruje na raka szyjki macicy. Choroba początkowo nie daje żadnych objawów; pierwszym symptomem, że dzieje się coś złego są krwawienia z pochwy np. po stosunku płciowym lub między menstruacjami. Wydzielina z pochwy może mieć różowy kolor i nieprzyjemny zapach. W miarę rozwoju choroby objawów zaczyna przybywać: pojawiają się siebie w podbrzuszu i w okolicach lędźwiowych kręgosłupa oraz ból przy oddawaniu moczu.
A wiec jak zapobiegać chorobie? Zwykle od zakażenia do rozwoju raka szyjki macicy mija około 10 lat. By wykryć chorobę we wczesnym stadium trzeba dbać o badania profilaktyczne i przynajmniej raz na 3 lata, a najlepiej, co roku robić cytologię. Choroba wykryta we wczesnym stadium może zostać zwalczona.
Obecnie jest dostępna także szczepionka, która bardzo dobrze rokuje.

Pozostałe artykuły o medycynie:

Slowa kluczowe: plisy Oświęcim, biceps 34cm, Fotoodmładzanie żary, przeszczep łąkotki warszawa, certyfikat flange fitter, balayage kraków, GAP Fakturowy BMW, lpk208, kinesiotaping bielsko biała, CPE Gliwice, Tynk silikonowy Lakma